AuraDragon
AuraDragon AuraDragon
  • 22-10-2016
  • Mathematics
contestada

Algebra; convert.
“Mr. Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted for 1 week. What was the cost per day? ”

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-10-2016
10 razors......1 lasts for 1 week...so 10 would last for 10 weeks.
1 week = 7 days...so 10 weeks = 70 days.

6.30 / 70 = 0.09 per day (it would cost 9 cents per day)
Answer Link

Otras preguntas

how many ounces in 8 & 1/4 pints
5. Select all the ratios that are equivalent to each other. A. 4 : 7 B. 8 : 15 C. 16 : 28 D. 2 : 3 E. 20 : 35
Express to the nearest whole
Help me please i am very stuck
the volume of v of a circular cylinder can be expressed asa formula in terms of the radius r and height h. Solve this formula for h
In the Proclamation of 1763, British Parliament ordered its. colonists not to settle west of the Appalachian Mountains to maintain peace with American Indians f
f(x) = 5x – 3 and g(x) = 5x – 4, find (fog)(x).
In which way are an RN and LPN alike? A They both are expecting a decline in demand. B They both require a four-year college degree. C They both require license
How does water and sunlight affect the secondary consumers
2+2w3–2–2w3 what is the answer