PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

when reading a job application, it is most important to
Which dot plot has more than one mode?
When the u.s. constitution established that the entire nation was a unified or common market, how was the economy affected? a.debts from the french and indian w
Find the volume v of the solid obtained by rotating the region bounded by the given curves about the specified line. y = x − 1 , y = 0, x = 9; about the x-axis
Which factor contributed to the emergence of New Left organizations in the 1960s? A:the rise of youth culture in the 1950s B:the efforts of labor unions C:the r
Whitney reflects MNO across the line x = 1 to form M'N'O' on the coordinate plane above. List the congruent side and angle pairs for MNO and M'N'O. M = (2,-8) N
How did the dust bowl affect the people living in the southern plains?
An alteration threat violates information integrity. a. True b. False
What is one piece of evidence that supports the theory that humans crossed to the Americas via the Bering land bridge?
An alteration threat violates information integrity. a. True b. False