SweetieGirl9451 SweetieGirl9451
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Brand A: $5 for 80 pounds of sand Brand B: $14 for 175 pound bag Which is the better buy?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 24-12-2020

Answer:

Brand A is the better buy

Step-by-step explanation:

bag Which is the better buy?

Step one

Brand A: $5 for 80 pounds of sand

Let us find the unit cost

Unit cost =5/80

=$0.0625 per pound

Brand B: $14 for 175 pound

The unit cost is

=14/175

=$0.08 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How many times larger is the value 65,000 than 650?
Which of the following is an example of how the government of the Roman Republic contributed to democratic principles?
will cattle grazing increase or reduce soil erosion?
he Boston Massacre can be considered:
compare the values of the underlined digit 503,497 and 26,475
why is does school last so long?
name one job of a cell found in a plant leaf
Given the following information, which of the statements would be true: Miguel tiene 5 años. Pepe tiene 6 años. Julio tiene 10 años
shade some or all of the grid to.show thar 2 ones is the same as 20 tenths
hank estimatedthe width of the door to his classroom in feet. What is a reasonable estimate?