jaytrent1 jaytrent1
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce can of Frozen orange juice costs $1.02. Give the unit price in cents per ounce

Respuesta :

yanayildiz
yanayildiz yanayildiz
  • 22-12-2020

Answer:

0.17

Step-by-step explanation:

6 Ounces = 1.02

1.02 / 6 = 0.17

0.17 cent/ounces

Answer Link

Otras preguntas

can someone please answer my latest question plz i need ur help
Please help me with this! Thank you
You are exploring a rather inhospitable planet, which has seas that are somewhat hydrophobic in nature. Surprisingly, there are living organisms in the seas who
Anna had $54 in her purse. She bought a book for $26.34 and a book marker for $1.27. Anna’s mom then gave her $10 for completing her chores. How much money does
Choose all the answers that apply. Viruses _____. are bundles of genetic material in a protein casing cannot survive without a host must replicate inside a cell
The base of a triangle is 5 units greater than the height, if its area is 18cm2, what is the quadratic equation that models the situation described and is used
Can someone please help me with this question.
Today, scientists agree that good research is ethical in nature and is guided by basic respect for human dignity and safety. However, as you read in the Tuskege
A ball inside of a cube has a volume of 524 cubic inches. If each side of the cube measures 12.75 inches. what is the volume of air inside the cube? (Round to t
Which expression is equivalent to -6(3 + 4x)?