249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

???? Lord Cornwallis William Howe John Burgoyne Henry Clinton With regards to the American Revolution, what do these people have in common?
What kind of cell has a nucleus?
do rods have their peak sensitivity at a higher or lower frequency than cones?
What is 2 1/3 + 1 2/3?
how does the body decrease the blood vessel radius?
a bottle of soda had 4 and 2/7 of the daily re commended sugar. if you were to drink 1/2 of the bottle. how much of the daily recommended sugar would you have d
the line that runs roughly east to west
he Salt Law made it illegal for Indians to gather or _________ salt.
Two systems of equations are shown below. The first equation in System B is the original equation in system A. The second equation in System B is the sum of tha
suppose an electron was bound to a proton, as in the hydrogen atom, but by the gravitational force rather than by the electric force.