Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

Use the spinner to find the odds in favor of stopping on a number greater than 10.
does any one know the Inequality Notation for this [9,∞)
which president received a live raccoon as a thanksgiving present
What is Accenture's most important advantage when it comes to 5G and edge computing?
explain as to what "psychological" means. don't give links as answers, thanks.
What do the Lusitania and the Sussex have in common?
Mr Harrison is 9 months old. How old is Mr Harrison daughter in days​
A 5.35 M sugar solution is diluted from 240.0 mL to 862.5 mL. What is the concentration of the dilute solution
Any hot topic online promo codes???​
i really would like some help with this question can someone please help me? Assume that a PET scan was made of the brain of a person speaking and of the brain