Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

An increase in military spending is most likely caused by
What is to 3v=v+6? I just in chance this is for homework.
Which of the following describes computer animation Select one of the options below as your answer: a. a sequential art, which emerged in the late nineteenth c
Oración con la palabra remoja
What happens when a magnet is passed through a wire loop
The amount of energy in food is measured in a. watts. b. grams. c. Calories. d. kilowatts.
What is the substance that your nails are made of
What was life like for the Jews in Greek-ruled lands?
Susu is solving the quadratic equation 4x2 – 8x – 13 = 0 by completing the square. Her first four steps are shown in the table. In which step did Susu first mak
Which type of sentence is this and what punctuation should it have? The bus stop is two blocks from our house A. interrogative, period B. declarative, period