hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

Help with the math homework
100 POINTS PLEASE HELP ASAP!!! What should the following equation be multiplied by in order to eliminate the fractions? 2y/3 + 1/3 = y/2 + 1/6
No es probable que ella _____ (buscar) un trabajo de secretaria.
Which part of schwann and schleiden’s theory was proven incorrect?
Maps are flat representations of the land and water features of an area on Earth. The map below shows how some regions of Texas were affected by a drought in 20
Please help me i need help so bad if you can you are amazing thank you, you are the best :) A cafe only sells two types of sandwiches, turkey and steak. The ca
The graph illustrates the activity level of three common digestive enzymes, across a range of pH values. Calculate the pH range in which pepsin will be effectiv
Two objects (45.0 and 21.0 kg) are connected by a massless string that passes over a massless, frictionless pulley. The pulley hangs from the ceiling. Find (a)
Solve for x. ln(5x−3)=2
PLEASE HELP!!!! :( Use examples to explain how this biosphere, atmosphere, and hydrosphere interact. Explain the interaction for each using complete sentences.