roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

ill give brainly and 10 points
Substantive law can best be described as:
what is mean by saturated solution and unsaturated solution​
The methods for positively identifying a species and its life cycle stage have not fundamentally changed in the past 200 years. True False
Complete a table for the equation
Enrique is saving money to buy a graphing calculator. So far he has saved $30. His math teacher told him he has saved 40% of what he will need. How much does th
Can someone answer this I don't know if its C I clicked on it by accident
If one nickel has a mass of nickel 5 grames so what is the mass of 6 nickle
The quotient of (x4 – 3x2 4x – 3) and (x2 x – 3) is a polynomial. what is the quotient?
BSU Inc. wants to purchase a new machine for $29,300, excluding $1,500 of installation costs. The old machine was bought five years ago and had an expected econ