genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

9x+10y=14 7x+5y=-3 Any method! THX!!!
.003 is 1/10 of Not really sure of this new math..
12 dogs decreased by 25%
Kwame purchased a washer for $312.20. The price of the washer included sales tax of 11.5%. Which equation can be used to find the price, p, of the washer before
what was the most challenging problem kranz had?
What is Aphrodite the Greek god roman counterpart?
Which is a theme of A Christmas Carol? A. Don't rush into things in life. B. It is wrong to judge other people. C. Money can buy happiness. D. Nobody is too
Each and every are indefinite pronouns. true or false
what are the two cause of the Mexican American War.?
MC)Which of these people or groups pushed hardest for strong protections for emancipated slaves' civil rights? the Populist Party the Freedmen's Bureau Pre