oofcodybyrd oofcodybyrd
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Respuesta :

ashanty314492
ashanty314492 ashanty314492
  • 24-11-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

Answer Link

Otras preguntas

Jake needs 8 cups of milk to make a chocolate shake for his family. His measuring device measures liquids by the pint. If 1 pint is equal to 2 cups, how many pi
A cell has undergone DNA replication and the number of chromosomes has doubled. What will happen next?
How does the Fifth Amendment relate to the decision of Miranda v. Arizona?
When the Earth is closest to the Sun, it is at: a. Perihelion c. Aphelion b. Proxihelion d. Equinox
Which New Deal program brought electricity to rural areas of the Southeast? a. Tennessee Valley Authority b. Securities and Exchange Commission c. Federal Depo
x2 in the expansion of (x + 2)3
In the first section of Beowulf, which part is most clearly exposition?
What is the importance of writing a draft? A: It is a display of the writer’s skills. B:It is a framework for the final draft. C: It is a copy of the final draf
When gametes combine to form a zygote, the chromosomes number of the zygote is now referred to as A) diploid. B) haploid. C) monoploid. D) polyploid.
how much time would it take for an airplane to reach its destination if it traveled at an average speed of 790 km/hr for a distance of 5000 kilometers?