debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

All federal cases must begin in district court because they have which of the following powers to hear a case for the first time? a. original jurisdiction b. fe
What are your top 5 favourite christmas songs and why? I really need it please
1. He _________us that last month’s sales figures were very good.
(a) A straight line L, whose equation is 3y - 2x = -2 meets the x-axis at R Determine the co-ordinates of R.​
Jenna’s husband has been cheating on her. As Jenna tells her friend about it, she also reveals that she is no longer attracted to her husband, that her parents
Find the expected value of the winnings from a game that has the following payout probability distribution: Skip Payout ($) 1 2 5 8 10 Probability 0.35 0.2 0.1
2. What are the efforts that have been made for inclusion in Nepal?for long answer questions​
How to Handle Bullying Someone in your class is showing an embarrassing photo of your friend around school without their permission. What could you do to handle
What is the full meaning of SOCRATES 10k 40 seconds Starts now
Do you think people should be able to patent DNA? Should people have the right to trademark their own DNA? Explain why or why not.