noaht20067 noaht20067
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Raquel pays 3.39 for 4 lemons and lime if the lime costs 0.37 what is the cost of 1 lemon

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.39-.37 1 lime= 3.02

3.02/4 lemons= 0.755 or about .76 a piece

Answer Link
rmleduc rmleduc
  • 24-11-2020

Answer:

About $0.76

Step-by-step explanation:

Subtract the cost of the lime from the cost of the lemons to get what the cost of all four lemons are. Then divide that number by 4 to get the cost of 1 lemon. $0.76 is my rounded answer from $0.755.

Hope this helps!

Please mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

How did the charter of the Virginia Company help colonization of the Americas?
Is -4.8 and integer? Why or why not .?
what is x=15 a a function and please explain the process
what is half of 750 i really need help
how did the new deal affect women,african americans,and native americans?
how did the new deal affect women,african americans,and native americans?
Please Help! What role do small claims courts play in the legal system?
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
How was the family central to the Puritan community?
What is 397,506 rounded to the nearest ten-thousand?