Queenniya215 Queenniya215
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Stop n Shop they are selling fried chicken for $1.95 a pound. If Amiyah buys 13.2 pounds how much will she spend?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Price of one pound = 1.95

Price of 13.2 pounds = 13.2 x 1.95 = 25.74

Answer Link

Otras preguntas

Ana y su esposo hicieron una excursión de ecoturismo en la selva y visitaron las islas de san blas.
As part of a survey, 75 people were asked to name their favorite sport. The results showed that 25 of the people named basketball as their favorite sport. Wha
4. What is an outline, and how does it help organize an essay?
Please help me! I would really appreciate it.
pls help .............................................../////////////////////////////////////////////
Rewrite each of the following sentences using the word given so that it has the same meaning as the original one a. We’ve never been to Alaska before. (EVER) ……
HELP!!! ASAP!!! In the previous lesson, you studied an excerpt from Act 3 of Pygmalion, analyzing how each of several characters reacts to and interacts with El
Write down a number which is •a multiple of 4. •a factor of 400. •not 4 or
Can someone help me with this? i don’t quite understand this.
Was Napoleon Bonaparte a subvetor or preserver of the ideas of the French Revolution?​