Madisyn5perez
Madisyn5perez Madisyn5perez
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The price of pears at a farm is $1.41 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of pears? c equals 1.41 over n c = 1.41 + n c = 1.41 − n c = 1.41n

Respuesta :

maiaminty
maiaminty maiaminty
  • 23-11-2020

Answer:

C = 1.41n

Step-by-step explanation:

you have to multiply 1.41 by the weight(n)

Answer Link

Otras preguntas

Helpers are needed to prepare for the fete. Each helper can make either 2 large cakes per hour, or 35 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hour
Two integers, A and B, have a product of -35. What is the largest possible sum of A and B? Explain how you found your answer.
Aluminum metal reacts with HCl to produce aluminum chloride and hydrogen gas. How many grams of aluminum metal must be added to an excess of HCl to produce 33.6
what is .8 repeating as a fraction
Solve the inequality. -z+20>z+20
What is the weight of a toy car that has a mass of 0.28 kg?
What are the four basic parts found in all cells?
what is .27 repeating as a fraction
Is 63ab/7a and 9ab equivalent?
how do you round 9.92,3.99,2.14,8.39,2.79,8.48,2.96,5.34,and 4.52 to the nearest tenth.