hudnell hudnell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hunter bought a package of 24 pencils for $3.12. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package.

Respuesta :

Jinglejangle13265
Jinglejangle13265 Jinglejangle13265
  • 23-11-2020

Answer:

24 divided by 3.12=7.69

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In triangle CAT, points DOG......
Calculate the rate of change for the following data
I need help finding the slope G and J
SUPER URGENT: Complete the general form of the equation of a sinusoidal function having an amplitude of 6, a period of 2pi/3, and a phase shift to the left 1 un
Determine which value best approximates the length of the arc represented by the integral ∫_0^1 √1 + [d/dx(4/x+1)]² dx. (Make your selection on the basis of a s
Marcus earns $13.00 per hour by walking the neighbor's dogs. He walked the dogs for four hours. How much money will he have at the end of the day?
How many milliliters (mL) are there in 2 tablespoons?
Let f(x)= -12x+1 and g(x)=x^2 + 1Find f(-9)·g(-9)=
Oakdale City Cafe recently introduced a new flavor of coffee. They served 24 grande cups and 32 jumbo cups of the new coffee today, which equaled a total of 29,
What is the answer? ​