CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A postulate is not __________. A. proven true by undefined terms and definitions B. accepted as true without proof C. used to justify conclusions D. used to de
What do ethical theories attempt to do? A: define punishment for violations of laws B: describe specific, polite behaviors C: Recommend concepts of right and wr
______ means all organisms can have several different traits. Natural selection Adaptation Over reproduction Variation
Two charged electric particles have what type of force between them? A. Distance force B. Contact force C. Strong force D. Weak force
how to find the area r = 6 ft
help fast please???
what is formula for answer 18 is 40% of what
What solid conducts electricity most efficiently?
Solve x2 + 9x + 9 = 0. quantity of negative 9 plus or minus 3 square root of 5 all over 2 quantity of 9 plus or minus 3 square root of 5 all over 2 quantity
The bones in a human arm and a bat wing are very similar in placement. This similarity provides evidence that the human and bat __________