edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 songs on I-Tunes for $ 2.58, or 3 songs for $ 3.87. Write an equation to show the relationship between the number of songs, s, and the total cost, c.

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 21-11-2020

Answer:

for the first pack, 1 Itune song would be 1.29 and for the other pack, for one Itune song would be 1.29 also, the relationship between these problem is that they are the same price for 1 song. The total cost for 1 is $1.29 hope this helps, have a great day! ツ

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

)The figure below shows parallel lines cut by a transversal: A pair of parallel lines is shown, cut by a transversal. Angle 1 is located in the upper right e
Find the product -mnp(3m-5n+7p)
HEEEEEELLLLLLLPPPPPP MMMMMMMMMMEEEEEEEEE Two lines, A and B, are represented by equations given below: Line A: y = x − 2 Line B: y = 3x + 4 Which of the followi
Jan Hus famous for criticizing the Church for which of the following? Indulgences Transubstantiation Biblical authority Purgatory
in one eighth of an hour ,ms.wolf can grade one third of a stack of papers how many hours will it take her to grade 2 stacks
The size of a bicycle is determined by the diameter of the wheel. You want a 24-in bicycle for Christmas. What is the circumference of the wheels
Find the volume of a cylinder with a diameter of 6 inches and a height that is three times the radius. Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest hund
In the 1930s, Germany first began to expand aggressively by
what factors hindered Europeans from controlling Africa in the 1800s
Who's YouTube creator?