edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of a bottle of diet coke is $0.59 when sold in a package of 6. Individual
bottles cost $1.39 each. What is the least amount of money Mrs. Cosme can spend on 10
bottles of Diet Coke

Respuesta :

cjeacms
cjeacms cjeacms
  • 21-11-2020

Answer:

9.1

Step-by-step explanation:

he needs one box

he needs 4 individuals 1.39×4=5.56

6 x.59=3.54

5.56+3.54=9.1

Answer Link

Otras preguntas

The figures below are similar the label size are corresponding. What is the perimeter of the larger pentagon?
Please simplify, 50 points. (sin Θ - cos Θ) - (sin Θ + cos Θ)^2 Answer choices are attached.
Summarize Hummanism in one sentence
the half-life of colbalt-60 (used in radiation therapy) is 5.26 years (actual data). How much a of 200 g sample of colbalt-60 will remain after 26.3 years?
Guy can someone help me with this
Coders play an important role in
help asap please!!! i’m confused
What is the term for the traditional ritual by which officers in the UK's Royal Navy are retired?
Please Explain/Show Your Work, for each part of the question! Thank You!
How was the Ayatollah Khomeini involved in the Iran Hostage Crisis? A: His government denied it had anything to do with the hostages, and did nothing to end the