loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

During the Progressive Era, muckrakers such as Jacob Riis exposed the harsh realities of A industrialization В. western settlements с interventionism D military
how did technology help the industrial revolution start in britain?
I need help with this question:
I need help for 5 questions and need a answer for them appreciate them
Members of the boule... А had too much power, B were required to be wealthy с contributed to important laws. D had to be elected by other citizens.
please someone help me
how do you turn 4.90 into a fraction
The rabbit population in a certain area is 500% of last​ year's population. There are 1,300 rabbits this year. How many were there last​ year?
Please help me!! I will literally pay you if you do my one aleks topic due tomorrow!! I have multiple example problems. It’s same Q different numbers
This question requires you to enter the answer in the box provided on the screen. Fractions should be entered in lowest terms using a forward slash (/) and conv