alyssa104602 alyssa104602
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of walnuts that cost $6.50 per pound must be mixed with 7 pounds of cashews that cost $11 per pound to make a mixture of nuts that costs $8.60 per pound?
I need help with this question.

Respuesta :

KevinfromOneSubtarct
KevinfromOneSubtarct KevinfromOneSubtarct
  • 21-11-2020

Answer:You will need to buy 1/2 a pound of cashews and 1/2 a pound of peanuts

Answer Link

Otras preguntas

After overthrowing a monarch, the Romans established a form of government called a Republic. Which of these statements describes a key figure of a republic? A)
_____ sedimentary rocks are made of weathered pieces from other rocks.
help plz I would appreciate it
Greg has 2 bags with 7 marbles in each bag Sarah has 10 in each bag how many more does Sarah have
What best describes the relationship between wavelength and frequency in an electromagnetic wave? always equal no relationship directly proportional inversely
Do you guys get this?? Please help me!
can I get help w math
What’s all stages of matter
Apply the distributive property to create an equivalent expression. 5•(-2w-4)
Is 5.8 centimeters larger than 590 milimeters