nathanf29
nathanf29 nathanf29
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound


plz put in comments i dont have brainly plus :/

Respuesta :

austinking918
austinking918 austinking918
  • 25-10-2020

Answer:

you take 7.50 and divide it by 3 which equals $2.50

Answer Link

Otras preguntas

Excerpts from First Inaugural Address of Andrew Jackson: "... In administering the laws of Congress I shall keep steadily in view the limitations as well as t
Which immune system component initially results in the infammation and responds quickly when Staphylococcus aureus enters the bloodstream?
WILL GIVE BRAINIEST Which climate would NOT be found in Africa? A) arid B) subtropical C) tropical D) tundra
find the sum of the measures of the interior angles of a convex 70 gon
What was one of the results of Mansa Musa's pilgrimage to Mecca in 1324? A. Mali became an important destination for Muslim pilgrimages. B. Mali began tra
on which of these points would Machiavelli and moore most likely agree? Please help me.
In biology lab, you are observing specimens of muscle cells and nerve cells, as examples of
describe mexicos economy
venous anastomosis definition
Ron has a model car. The scale of the model to the actual car is 1:10. The length of the model car is 15 inches. How long is the actual car? ______ in.