tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

alan has saved 75$ and wants to use it to borrow a stereo.The stereo is 399$. Determine the least amount alan must still save?
The length of the unknown leg is a0.
Can someone help me?
If systolic blood pressure exceeds ________ mmhg while exercising, it should be monitored by a physician actions personal
When was martin luther king jr day declared a federal holiday?
A news anchorman can read 7.5 lines in 0.5 minutes. How many lines can he read in 8.5 minutes? Round the answer to the nearest tenth, if necessary. A. 15.0 li
Read this line from the passage: I hoped Jack would come round and help me out of the fix, but he didn’t. What fix is the narrator referring to?
A shooting gallery game awards the player 2 points for hitting a stationary duck-target, and 3 points for hitting a moving duck-target. Escobar hit ten targets
What kinds of figurative language does king use in his speech to describe inequality and the work of the civil rights movement?
Which human activity helps protect human recources