Alonso brings 21$ to the market to buy eggs and avocados. He gets eggs that cost $2.50. Then he notices that the store only sells avocados in bags of 3 for 5$. He wants to buy as many avacods as he can with his remaining money

Respuesta :

Answer:

he can get 15 avocados.

Step-by-step explanation:

21- 2.50 = 19.50