ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

The sum of 5 consecutive integers is 310 What is the third number in this sequence?
Habla Espanol! No hables ingles! What form of speech is this? Who is the speaker talking to (tu or usted)? How can you tell?
How did the fall of Constantinople signal the real birth of an Islamic world empire?
In dividing an irregular shape into polygons it is permissible for the polygons to overlap
Simplify (4 to the power of 7 over 5 to the power of 2) power 3. A. 4 to the power of 10 over 5 of the power 2 B. 4 to the power of 4 over 5 C. 4 to the power
6x - 2(x + 2) > 2 - 3(x + 3)
create a simple illustration showing what life was like in a typical French settlement in North America.
What highschool did mark moseley come from?
What is the best example of Newton’s First Law Of Motion?
Why did hernando Cortes explore Mexico and when did he explore mexico (15points)