marleneneal36 marleneneal36
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

$4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans?

Respuesta :

Genius0843
Genius0843 Genius0843
  • 23-10-2020

Answer:

$7.99 for 10 cans

Step-by-step explanation:

First you want to see what the price is for one can. Do this by dividing 6 from 4.99 (4.99/6). This gives you 83 cents per can. Do the same for the other, and you get 79 cents per can. 79 cents is a better value than 83 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Andrew wants to become a certified forensic pathologist. What is MOST likely to be true about his path to achieve this goal? A. It is fairly easy and doesn’t
Given a Figure whose points are A(4, 5), B(2, -1), C(0, 0), D(-4, -1). What would be the image of that figure if it goes under a reflection across the x-axis, w
Choose one of the reading selections and write a multi-paragraph critical analysis essayidentifying the author's thesis and purpose, briefly summarizing the sel
View the image to answer the question.
Solve the inequality: 3x + 4 ≤ 5 Answer in interval notation.
helppppppppppppppppppppppppppppppppppp
PLEASEEEEEEEEE HELP ME
See photo for problem
Which has quotient of 0.5
5. An object travels with constant speed through 1km for one minutes and 20 seconds and accelerates with 0.125m/s² for 20 seconds, what is the total displacemen