samaris1890 samaris1890
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda costs $ 7.20. A six pack of soda costs $3.90. Which is the better buy? How much cheaper per can of soda?

Respuesta :

hellobaby11 hellobaby11
  • 23-10-2020

Answer:

The 12 pack of soda is cheaper. The price per can is 0.6, as for the 6 pack the price is 0.65. It's 0.05 cheaper.

Step-by-step explanation:

<3

Answer Link
jr166981758
jr166981758 jr166981758
  • 02-02-2021

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain why there is a limited number of organisms in a food chain
what is m equal to if 7m+12/8=2m-1/3
The Columbian Exchange is a term for the exchange of crops, animals, and disease between the Americas and Europe and Africa. true or false
These are all highly contagious foodborne illnesses that result from biological contaminants, except: a. salmonella b. norovirus c. influenza d. e. coli submit
what is the general theme in the Pact book
Each second for 20 seconds, an elevator descends 6 feet. Find the total change in elevation.
The smallest components of elements that still maintain the chemical properties of the element are _____.
Get confused with all the powers??? Answer??
Hola. Me llamo carla. Soy estudiante en
A store allows customers to fill their own bags of candy. Terri decides she only wants jelly beans and chocolate drops. Jelly beans sell for $0.90 per pound, a