trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

why are plants important? 1. they give us tree to plant 2. they give us food to live 3. they give us flowers to look at. 4. they give us leaves to eat
who had the better system of citizen, the athens or the romans?
I NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!!!
Please help me with this will give Brainliest to best answer
Can someone help me solve this equation: h(h+4)
3x-5<4 who can help me resolve this problem
Show that |3+10|=|3|+ |10|?
Some scientists propose that before modern cells arose , RNA dominated the world. Which statement below , if true, would provide evidence for this hypothesis?
What was the government's goal in providing over $1 billion to Oklahoma rivers?
Mrs. redding needs 24 juice boxes for her class. The juice boxes come in packages of 9. How many packages does she need?