Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Whenever one house of Congress significantly alters a bill?
How was the process of industrialization similar in China and Russia
John has very itchy skin on his face and eyes. Which specialist will he need to go see? a neurologist an otolaryngologist a dermatologist an ophthalmologist
What is the value of x? (Attatched file didn't upload first time for some reason)
Ralph is 3 times as old as Sarah. in 6 years, Ralph will be only twice as old as Sarah will be then. find Ralph's age now. A.6 B.12 C.18 D.24
Jane’s monthly income in the year 2010 was $48,200, where 14% of her salary was withheld for income tax. In the year 2011, her monthly salary was $51,800, whe
Name all the numbers from 1 – 100, which have the letter ‘A’ in their spellings? My friend challenged me what is the answer?
A circular pool has a radius of 40 feet. What is the area of the pool? Use 3.14 for π.
What qualities did greek sculptors and architects seek to portray?
HELP I NEED A TOPIC Your assignment is to conduct Internet research on your writing topic. Use the suggestions described in the lesson to help you find good sou