dedrion2222 dedrion2222
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $3.60. If the unit price remains the same, how much would a 20-ounce cup of coffee cost?

Respuesta :

quantom
quantom quantom
  • 23-10-2020

Answer:

We can solve this problem by several ways, what we're going to do is calculating how much does a ounce cup cost, and, if we know that an 8-ounce cup costs 3.60 dollars, to know how much does one cost, we divide

3.60/8 = 0.450

Now, we know each ounce costs 4.50 and we can multiply the price by 20 to know how much will it cost:

0.450 * 20 = 9 dollars

You could also have done this problem by doing this:

8 ---- 3.60

20 --- x

And solve: x[tex]= \frac{20*3.60}{8}}[/tex] = 9

Answer Link

Otras preguntas

help me.....anyone?...​
While at the mall, Omar performed CPR on a man in the food court. Which of the following statements about Omar's actions is most accurate?
what is your name.plz​
indicate which property is illustrated below. 10 x + 11 x=(-10 + 11) x
Please look the picture
How many valence electrons are there in each of the following elements AND COMPOUNDS (add up the valence electrons for each atom). Show your addition for the co
Hey everyone! Need this question ASAP. Can anybody help me? (Look at photo)Two relationships are described below: Relationship A: It took 2 people 12 hours to b
what do you mean by reciprocal communication? ​
Check for reasonableness 643 + 282
According to Madison’s quote, if a person is fairly elected by the people, can they still become a tyrant? Explain James Madison Federalist Paper #47 “The accum