yaredi01 yaredi01
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Johanna’s mom paid $2.40 for a -pound box of cereal. How much would 1-pound of that cereal cost? Sorry I really don’t understand

Respuesta :

33832 33832
  • 23-10-2020

Answer:

It would cost $2.40 because 1 pound is $2.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
itskaileyy
itskaileyy itskaileyy
  • 23-10-2020
Since the box is already a pound, we can determine that $2.40 = 1 pound of cereal!
Answer Link

Otras preguntas

If it takes 3 days for 10 workers to finish building one house, how many days will it take 15 workers to finish four houses?
133/28=x/4 x=? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
How much of each ingredient would you need to make an identical recipe that serves 18 people? Explain your reasoning
Oliver drew the figure below to show light traveling from the Sun to Earth name the figure he drew
el teatro tiene 20 filas de asientos con 18 asientos en cada fila. Los boletos cuestan $5.00. El costo si se vende todos los asientos es de 20×18×5.
What is the answer M divided by 3+5=2
A _____ contains additional information that helps readers better understand the main story. headline banner sidebar subhead
write 29,160,426 in standard form
Popular music is said to reflect the tastes and preferences of which social class?
I need help pleaseee