gissm3ndoxa gissm3ndoxa
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 pounds of avocados costs $4.50. how many avocados do you get per dollar spent?

Respuesta :

shannongarcia867
shannongarcia867 shannongarcia867
  • 23-10-2020

Answer:

You get 1.5 avacados per dollar.

Step-by-step explanation:

If you divide $4.50 by 3 you get 1.5 and that is the amount of avacados you get per dollar spent.

Answer Link

Otras preguntas

What volume of 10,0 M H2SO4 is required to prepare 4.0 L of 0.50 M H2SO4? A) 0.20 L B) 0.40 L C) 0.50 L D) 1.0L E) 4.0L
conclusion about enigma​
The diagram shows a regular pentagon with centre O.
Translate into algebraic expressions and simplify: The value of coins if I have x pennies and one fifth as many quarters as pennies.
which matrix multiplication is possible
Which of the following groups of elements have no electronegativity? halogens O alkali metals transition metals noble gases
What is Title VIII of ANILCA State? How is it in direct conflict with the Alaska State Constitution?
The Port Authority sells a wide variety of cables and adapters for electronic equipment online. Last year the mean value of orders placed with the Port Authorit
Jasmine answered 8 out of 10 questions correctly on the math test. Write her score as a percent.
Which statement describes the periodic table