gdavil2949 gdavil2949
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for $1.97 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs $1.30. How much will the man save if he buys the store brand?

Respuesta :

tersev2010 tersev2010
  • 24-10-2020

Answer:

.67cents

Step-by-step explanation:

you can do 1.97-1.30

Answer Link

Otras preguntas

Why did some groups believe that the United States should colonize like the Europeans?
Find the equation of the line passing through the points (0,1) and (-2,0). Write the equation in slope-intercept form.
Why might Berlin be a likely spot for trouble to develop during the Cold War?
What are the criticisms of interest groups?
What was the African Diaspora?
What groups invaded Europe in the800s?
Why were the European nations interested in controlling the Muslim lands?
Why were the colonists able to achieve victory in the American Revolution?
A student was given the equation x^2 + 6x - 13 = 0 to solve by completing the square. The first step that was written is shown below.
W.E.B. Du Bois was an outspoken critic of which fellow African American?