lilk351220 lilk351220
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Makensie bought 5.4 pounds of cashews for $18.62. Approximately how many pounds of cashews can Makensie purchase for $1?

Respuesta :

laylacheatham985
laylacheatham985 laylacheatham985
  • 22-10-2020

Answer:

$4.00 per pound

Step-by-step explanation:

A grocery store sells cashew nuts at $8.00 per pound and peanuts at $4.00 per pound. They want to mix 10 pounds of the cashews with peanuts to create a mixture that will sell at $6.50 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Press ____ to select the entire worksheet. F1 F4 ALT+A CTRL+A
The process of approving a document such as the Constitution is called: ratification nullification enlightenment petition of rights
What is an extrovert?
equipment compensates for acting irresponsibly and disregarding the rules of a physical activity.
What mass of Na could be made from 2 tonnes of NaCl
The study of the superficial and internal features in a specific area of the body is called ________ anatomy.
What effects did nationalism and the demand for reform have in europe?
______ argued Brown v. Board of Education before the Supreme Court
1+4=5 2+5=12 3+6=21 8+11=
Does gametes transport genetic material and why ?