lilrick71291 lilrick71291
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Riley and Rhoda plan to buy several bags of dog food and a dog collar. Each bag of dog food costs $7, and the dog collar cost $5

Respuesta :

crawford17
crawford17 crawford17
  • 22-10-2020

Answer:

2bags= $14 + $5

3bags= $21+ $5

4bags= $28 + $5

5bags= $35 + $5

6bags= $42 + $5

multiply # of bags by 7

and add $5

Answer Link

Otras preguntas

Which reason most closely illustrates why the federal government was unable to maintain order in the new nation? A. There was no national court system. B.
Lila earns $8.75/h at her job. How many hours must Lila work to earn $105?Complete the equation to model the problem. Use h to represent the unknown value. ____
Anyone PLzz Help FLVS!!!!!!!!!
What is the mean of 3,6,12
After the race, the runners felt tired and exhilarated. What kind of complement is indicated by the bolded words? a) direct object. b) object complement. c) pre
The regulatory agency that monitors and regulates banking activity is the_____. A. Federal Communications Commission B. U.S. Food and Drug Administration
What are unsecured ?
What is alcohol made from?
Every afternoon you walk by the school cafeteria and buy a can of pop from the vending machine. You know that pop is not good for you, but buying it is a tough
What word does Kiran Bir Sethi like? Why do you think she likes this particular word?