gordonkeniya gordonkeniya
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks costs $27.96. What is the unit price of the pairs of socks?
The unit price is $ per pair of socks.

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 21-10-2020

Answer:

1 pair of socks cost $6.99

Step-by-step explanation:

$27.96 divided by 4 = $6.99

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

What are radioactive emissions and how are most humans exposed to them?
What is the value of x in the figure? Enter your answer in the box. x = Three lines creating six angles with the top left angle having a square on it indicati
Need help "ASAP" Thank you.
the sum of six and four times d is the same as d minus nine
If there are 10.0 g of sucrose and 8.0 g of oxygen, how many moles of sucrose are available for this reaction?
That was my grandson question I haven’t a clue what that mean What property does the number sentence show? 8+0=8
Physical activity levels, tobacco use and obesity are examples of:
An important social aspect of the early part of the industrial revolution in england was the
He person associated with developing the sociocultural theory of development is
What types of food do the people of provence, languedoc, and roussillon favor?