elisadaly82 elisadaly82
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

How much will cost to buy beef for a family of 2 if each person gets 1/2 pound of beef and the beef cost 5.99 per pound?

Respuesta :

jordinemerald0660
jordinemerald0660 jordinemerald0660
  • 21-10-2020

Answer:

it will cost 5.99

Step-by-step explanation:

because each person getting half and there are 2 peeps so add up the meet to make on pound

Answer Link

Otras preguntas

value of 7 x 10 to the power of 3
Why can't chemical changes be reversed? examples to explain
Ella has 50 stacks of ten pennies in each stack.how many pennies does she have in all
Mia's cat weighs 13 pounds in 7 ounces about what is the weigh in kilograms
What is 0.346 rounded to the nearest hundredth
how many tenths are in 125
Denise accidentally deleted a sentence from her document. How can she replace it without retyping it? by clicking Redo until the sentence reappears by using the
why is chronological thinking important?
find the product. tell which strategy you used. 4X6x50
What is a sample treated like other experimental groups except no variable is used?