lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Alguien me ayuda con estas figuras retoricas, son para mi proyecto, muchas gracias. :D
HELP PLS ASAP NO LINKS HURRY
Jeb's weight w is 1/3rd of lago's weight a. Which equation could be used to find Jeb's weight? F: w=a-1/3 G:w=1/3(a) H:w=1/3+a J:w=a divided by 1/3
Sonia is standing between two buildings. The building to her left is 112 feet tall and the building to her right is 78 feet tall. The angles of elevation to th
Before 1954, the entire country was unified as to how to deal with the subject of segregation O True O False
Lian has $1.00. She has only nickels and dimes. Lian has twice as many dimes as nickels. How many dimes does she have? A. 5 B. 8 C. 4 D. 3 E. 7
Beth paid $175,000 for a town house in downtown Portland. The values of the homes in that neighborhood have been increasing by 8% each year. Write an equation t
A single pair of goldfish in an aquarium produced a large number of offspring. These offspring showed variations in body shape and coloration. The most likely e
How can the setting help reveal information about a character? A. By showing how a character reacts to or interacts with his or her surroundings B. By presenti
What is the name of Na