slatham slatham
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Then write which is the better buy. $0.90 for 2 pens or $1.75 for 5 pens

Respuesta :

138298ew 138298ew
  • 21-10-2020

Answer:

2 pens for $0.90 is better

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How were Serbia''s actions in Kosovo similar to its actions in Bosnia and Herzegovina ?
what part of speech is the word department
what is .27 repeating as a fraction
Can someone help me on number 9 please?
How do you solve the equation... X-4y=22 2x+5y=-21 using substitution?? Someone PLEASEE help!!
all natural numbers are members of which other subsets of real numbers?
determine the part of speech in the sentence: at what time did you stop by?
What is the main idea of wizard of oz?
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sandwiches cost $7.75 each and the
what was william harveys middle name