esparzaalexandra88 esparzaalexandra88
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Why are unit prices important?

Respuesta :

carolmartelotte2020 carolmartelotte2020
  • 21-10-2020

Unit price matters because retailers and manufacturers have different sized packages, such as regular and family-sized cereal. Looking at the unit price gives you a consistent tool by which to determine which package is cheaper—although discounts often happen with larger amounts, bigger doesn't always mean you'll save.

PLEASE GIVE ME AS BRAINLIEST

Answer Link

Otras preguntas

Is that the right answer..?
How does the human rights framework shape policy practice?
What is one negative effect of renewable energy? It can cause a lot of pollution and cost a lot of money. It can be expensive up front and can alter ecosystems.
5. lan is 5 years older than Craig. If the sum of their ages is 45, find both their ages. Be sure to create an equation then solve. *
If Alpha produces 60 cars, how many units of clothing can Alpha produce?
12−6=7+9 12 x − 6 = 7 x + 9
Someone help me out please
who were the survivors of the siege in bastille in France?​
what does it mean incur????
Ayuda porfavor es un examen de ahorita :(