mikey90900
mikey90900 mikey90900
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 21-10-2020

Answer:

6.5 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

29.25 dollars / 4.5 lbs

6.5 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

what is an organism that makes its own food?
What two things were deleted from the Declaration of Independence
How did the Aztecs rule their empire?
i dont know which presindent found its first 30 surpus in yrs
For each term or name, write a sentence explaining its significance. • Tikal • glyph • codex • Popol Vuh
Is 0.08 the same as 0.80 or is it the same as .8?
How did the Inca overcome geographical obstacles in building and ruling their empire?
an _______is an abbreviation for the name of an element and usually has either one or two letters
what is the degree measure of one and a half full turns ??
Issues with Japan's economy please!