taabbiieeee taabbiieeee
  • 23-09-2016
  • Mathematics
contestada

treon bought 25 apples at the grocery store for 15 what proportion should be used to find the amount of money for 3 apples

Respuesta :

miggz23 miggz23
  • 28-09-2016
Well, if 25 apples is $15, then the equation is 15/25. Divide by 5/5 (which is another way of saying 1). You get 3/5. So now, you know that for $3 you get 5 apples. now to get the price of one apple, you must multiply both $3 and 5 by 1/5 so that you will get the price of one apple. One apple is $0.60. To get the price of 3 apples, just multiply $0.60 by 3 which gives you $1.80.
Answer Link

Otras preguntas

solve the system of equations -4x+11=15 and x=2y
Which of the following is NOT true regarding globalization? a) It creates winners and losers. b) Some multinational companies will utilize globalization may tr
Shown here is the graph of a function f. Suppose g(x) = −x2 + 10. Select the function that has the smaller rate of change over the interval [1, 3]. A) f B) g
Which of the following is a Classical accompaniment style based on triads? O A. Arpeggio bass O B. Alberti bass O c. Ground bass O D. Figured bass SUBMIT
What must parasites be careful to not do?
What multiples make up 243
Question at the top help please
To measure the speed of the jet stream, a weather plane left its base at noon and flew 800 km directly against the stream with an air speed of 750 km/h. It t
1.) the sum of d and 13 2.)the difference between forty two and three times a number Write a verbal expression for each algebraic expression X+6^2 (6+x) divid
a bus travels 20km in 30 minutes. what is the average speed of the bus?