shakaylawynter363
shakaylawynter363 shakaylawynter363
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

ballboy22334
ballboy22334 ballboy22334
  • 25-09-2020

Answer:

Value Grocery Mart has the better deal

Step-by-step explanation:

If Market City is selling their crackers for $1.75 a box, we could either multiply that by 3 since we know what 3 boxes of crackers cost for VGM or divide their 3 for 5 by 3 to see how much 1 box is, which is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

Why do two objects with the same charge always repel each other?
which of the following expression is not equivalent 1/25
Which verb form correctly completes this conversation? Isabella: ¿A él le gusta ir en canoa? Fernando: ¡Sin duda! Él ______________ en canoa much
Hall's Discount Clothiers offered a particular brand of men's 3-piece suits for $79.95 last month. Hall's has 150 suits remaining and decides to run a special w
The medieval thinker that influenced Scholasticism was ______.
how are the hands of a koala adapted for life in a tree
Please help me i need an answer
What was one of the main factors that led to industrialization in the United States?
Apex Bank is getting ready to offer special interest rates for their online-only savings accounts. How should they advertise their rates in order to encourage p
triangle ABC has side a= 12, b=16, and c=c find the measure of angle a to the nearest whole number