nyiahdadon nyiahdadon
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20.how many does one lemon cost?

Respuesta :

Estellia
Estellia Estellia
  • 25-09-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Price of 3 lemons = $1.20

Price of 1 lemon = $1.20 [tex]\div[/tex] 3 = $0.40

Answer Link
sammyolaf sammyolaf
  • 25-09-2020
$0.40
Reasons : 120/3=40
Answer Link

Otras preguntas

Which function represents the number of seconds , s in d days ( hint the number seconds in a day us 24x60x60=86,400 the function that represents the number of s
(a - b)(a 2 + ab + b 2)
Can someone please explain this Trig question, Find sec(x) in terms of sin(x)
Find the solution set of this inequality enter in interval notation using grouping symbols. |-4x - 14|<6
In the 1930s, Germany first began to expand aggressively by
Which words in the sentence are the complete noun clause? In her math course, Jenna learned what fractions mean. A. fractions mean B. Jenna learned what C.
In how many ways can a teacher arrange 4 students in the front row of a class room with a total of 30 students
One of the goals of the system of education established by Napoleon Bonaparte was to A restrict education to the upper class B transfer control over education t
The circulation of a newsletter decreased from 3,200 to 2,464. What was the percent of decrease in circulation?
what is 95% of 600 ?