curleynaziyyah curleynaziyyah
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. If a 6-pack of soda costs 6 dollars, what is the cost of each soda? What is 1 point
the unit rate?
$0
$1
$3
$6

Respuesta :

mykenziem mykenziem
  • 25-09-2020
Unit rate is items/dollars

6 sodas/6 dollars = 1

1 soda/dollar

$1
Answer Link
vierlynevc vierlynevc
  • 25-09-2020
The answer is $1 because 6/6 = 1
Answer Link

Otras preguntas

Two friends share 1/4 gallon of lemonade equally.What fraction of the gallon of lemonade does each friend get?
put the rainfall measurements in order from least to greatest.0.97 meters0.947 meters1.5 meters1.268 meters
How did Great Britain threaten manifest destiny
What are the two ideas about the universe did Greek philosophers accept
How would I solve these? (-3xy)³ (-x³)and(-9b²a³)² (3³b)²
If f(x) = 2(x)^2 + 5 square root (x+2), complete the following statement f(2) = ______
what is the solution to the equation? 3/4 x =12 Answers: A. 9 B. 48 C.16 D.36
Which of the following statements about antibodies is false? (A) Antibodies are produced by different combinations of soluble proteins in the blood called compl
What are some examples are timid
what is the answer for:   r = 9 ft r = 21 m d = 30 cm  d = 24 cm r = 15.2 in r = 16.01 ft    please answer them i just want the answer like example the answer f