valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

6. What is meant by the term fixing the slide?
5. How did Hitler establish a totalitarian state in Germany? a. He planned a successful coup in Munich that took over the government. b. He disbanded other poli
In this example the motion is in a vertical circle. Passengers in a carnival ride travel in a circle with radius 5.0 m. The ride moves at a constant speed and m
Supermart purchased merchandise inventory with an invoice price of $5,000 and credit terms of 3/10, n/30. What is the net cost of the goods if Supermart pays wi
a string of fifty 15 ohm christmas tree lights are connected in series. one burns out, they all burn out. calculate the total resistance.
The windshield of a speeding car hits a hovering insect. Consider the time interval from just before the car hits the insect to just after the impact. For which
A car has a mass of 850 kg. By pushing on the car, Evan increases its speed from 3.5 m/s to 5 m/s. What impulse did Evan apply to the car?
how do you simplify the expression: k^13 · k^17 over k^5 · k^11
Which brought increased public attention to the problems with the irb system?
what religion/philosophy primarily influenced the Song dynasty