kingexplosionmuduer
kingexplosionmuduer kingexplosionmuduer
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mark bought 18 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of 3 pounds of apples.

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 23-09-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

To set this ratio up, you would put $6 over 18lbs is equal to x over 3lbs.

Next, multiply $6 and 3lbs to give you 18.

Finally, divide 18 by 18 to give you a final answer of $1. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

a situation were you can accelerate even though your speed doesn't change
which of the following is a pure substance?a. sodab.gun powderc. sugar waterd. steam
Robert drew a parallelogram with 2 55 degree angles. What are the measures of the 2 other angles? Both of the angles have to be the same number
Suppose that you find in a reference book that the volume of all the oceans is 1.4×109km3. To find the mass, you can use the density of water, also found in thi
Why does an object traveling in a circle at a constant speed always accelerate ?
What pressure, in millimeters of mercury (mm Hg), is equivalent to 2.13 atmospheres
the force of gravity on an object changes with location. true or false?
if A=bh, and if b=12 and h=8, what does A equal?
Thank you so much for helping  <31. Which answer choice does not contain any punctuation errors?  A.Main dishes, "Greg commented," can include a salad.  B.Wh
If Kelly gave 1/3 of a pizza to Holly and 1/5 to Diane how much did she have left?