annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

Busco un recorte periodistico que exprese algunas de las necesidades que a tu criterio tienen los seres humanos en la actualidad LEE Y ANALIZA LA NOTICIA Y ELAB
Please help..write expanded form of the expression
Sally is 54 years old and her mother is 80, how many years ago was Sally’s mother times her age?
too - too much - too many - enough - not enough Write 10 sentences in total 2 with too 2 with too much 2 with too many 2 with enough 2 with not enough
Help now now the other 2 are Wednesday and Thursday
define cell and atom​
A and B are independent events. P(A)=0.80 and P(B)=0.10. what is P(A and B)? a.0.90 b.0.008 c.0.08 d. 0
In a regular polygon each interior angle is 120 greater than each exterior angle. Calculate the number of sides of the polygon.​
What social change resulted from the Industrial Revolution?
i was confident that i had made a good impression at my interview​