annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

Why did Congress pass the National Defense Act and the Naval Construction Act in 1916?
what is five sixths of sixty
which aspect of the Roman Empire continued into the Byzantine Empire
The war industries board was designed to set quotes on production and reduce waste setting prices for products made in america. True or false
why do you think federal courts rule disputes between the states?
sally has 20 coins in her piggy bank,all dimes and quarters. The total amount of money is $3.05. How many of each coin does she have?
A meter stick casts a shadow 1.4 m long at the same time a flagpole casts a shadow 7.7 m long.  The triangle formed by the meterstick and its shadow is similar
Blood cells have a rigid cell wall true or false and explain what would you fix to make it true
what times 13 equals 845
What do the separatists in Quebec want from the Canadian government? Why does the federal government resist Quebec’s request?