annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

can you tell me what Is Pleonasm?
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
Our body needs iron. Certain foods are rich in iron and iron tablets are usually recommended by doctors. but neither the food nor tablets are hard like iron? Wh
The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli
how can I solve this square of binomial? (5d - 7d^2t)^2?
What are the functions of:Salivary Glands...Gallbladder...Liver...Pancreas..
The name of each contestant is written on a separate card, the cards are placed in a bag, and three names are picked from the bag. Identify which type of sampli
what event triggered world war i ?
The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
how is acceleration of the cart related to the amount of force acting on it? the strips of it?