Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

Fernando paid $2.80 for potatoes. Potatoes cost $0.25 per pound. How many pounds of potatoes did Fernando buy? A. 0.12 pounds B. 11.2 pounds C. 7 pounds D.
If two of a triangles angles measure 42 degrees and 48 degrees, how would you classify that triangle
Help need to know now
Expand the expression and combine like terms: −4(−11+4n)−3(−2n+9)
how are carbon , hydrogen and oxygen alike?
read the following passage and make notes in appropriate format : The earliest authenticated human remains in South Asia
A force of 5 N accelerates an object. The object’s mass is 50 g. What is the acceleration of the object? (Formula: F=ma)
What is the best definition for the term "visual composion"
lewis has a bucket with a 5-gallon capacity. lewis puts 12 pints of soapy water in the bucket to wash his car. How many gallons soapy water are in Lewis's bucke
After 2 minutes, a total of 2 baskets were made. After 3 minutes, a total of 3 baskets were made. How many baskets were made between 9 and 10 minutes?