lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Respuesta :

Memet6666
Memet6666 Memet6666
  • 22-09-2020

Answer:

20 Dollars

Step-by-step explanation:

4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

hope this helps

Answer Link
nolanloc nolanloc
  • 22-09-2020

Answer:

A five pound watermelon would cost twenty dollars.

Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help
The first year after you retire you want to be able to withdraw $100,000 from your savings account. Every year after that you want to increase your withdrawals
How does the author of this article appeal to his audience?
help plz i need help
please complete this lab for 10 points
On March 4 of 1999, XYZ Corporation takes out a $1 million loan. The company pays the interest semiannually. The six-month interest rate is six-month LIBOR
Mathematical relationship between the rate of a chemical reaction and the concentration of reactants? Specific Rate Constant Collision Theory Rate Law Activati
How did the meaning of the British taxing the colonies play out?
A $20,000 business computer depreciates at a rate of 15% per year. What equation would model the value of the computer?
I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!!